ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 26 грудня 2014р.
Ректор ДДПУ Надія Скотна нагороджена відзнакою «Заслужена для Польської Культури»

18 грудня, під час засідання вченої ради ДДПУ ім. Івана Франка, Генеральний Консул РП у Львові Ярослав Дрозд вручив польську міністерську відзнаку проф. Надії Скотній, ректорові Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка.

У своїй промові Пан Ярослав Дрозд підкреслив ініціативу всього колективу Франкового вишу та його очільниці проф. Надії Скотної у царині активної співпраці з польськими навчальними закладами та іншими культурними й освітянськими інституціями нашого найближчого європейського сусіда – Польщі. Особистий внесок ректора у розвиток українсько-польської співпраці є підтвердженням проєвропейської націленості академічної та студентської спільноти Дрогобицького університету, знаком відкритості на міжнародний діалог і обмін науковим, культурним, суспільно-громадянським досвідом між нашими державами.

Із клопотанням до Міністерства Культури та Національної Спадщини РП про присвоєння проф. Надії Скотній цієї престижної відзнаки виступив голова Товариства „Фестиваль Бруно Шульца” в Любліні Ґжеґож Юзефчук – багатолітній партнер ДДПУ ім. Івана Франка, художній директор Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі, який нещодавно став почесним доктором Франкового університету. Пан Ґжеґож Юзефчук був присутній при врученні відзнаки ректорові університету, привітав її квітами.

У мотиваціях клопотання до Міністерства Культури та Національної Спадщини РП Ґжеґож Юзефчук, зокрема, зазначив: «Присвоєння почесної відзнаки «Заслужена для Польської Культури» для проф. Надії Скотної, ректора Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, буде формою визнання та вшанування її понад 10-літньої активної діяльності для сприяння культурно-наукової польсько-української співпраці, популяризації польської культури в Україні та світі, а передовсім підкресленням її особистих заслуг у популяризації великого польського письменника й художника Бруно Шульца – як в Україні, так і у світі. (…) Пані Надія Скотна як ректор продовжує справу свого бл. пам’яті чоловіка, ректора Дрогобицького університету – Валерія Скотного. Присвоєння відзнаки стане формою і Його вшанування, як і визнанням тяглості у діяльності ректорів Дрогобицького університету для популяризації та розвитку польської культури”.

Знаком саме такого визнання та вшанування для проф. Надії Скотної було урочисте вручення їй цієї польської міністерської відзнаки у переддень Святого Миколая. Радіємо за Надію Володимирівну і сердечно бажаємо їй успішних реалізацій проектів у царині міжнародної співпраці Дрогобицького університету, активних наукових та культурно-освітянських спільних звершень з нинішніми та майбутніми польськими партнерами.

Юлія СТЕФАНІВ, Полоністичний науково-інформаційний центр ім.І.Менька ДДПУ ім.І.Франка

Світлини Ігоря ФЕЦЯКА

 

Наш театр – у Сєвєродонецьку

На високому творчому та емоційному піднесенні пройшла поїздка колективу Львівського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича в зону АТО.

Вона проходила за дорученням Львівської облдержадміністрації і за сприяння Департаменту з питань культури, національностей та релігій.

Передали дарунки на схід громади Львова, Дрогобича та району.

Тривалими оплесками, тепло й щиро приймали глядачі міст Рубіжне та Сєвєродонецьк виставу «Наталка Полтавка» І.Котляревського, яка відбулася 19 грудня.

А на урочистому відкритті ялинки у Сєвєродонецьку актори відтворили вертепне дійство, яке проходило на фоні традиційної шопки, виготовленої учнями художнього училища смт. Івано-Франкове.

Незабутнє враження отримали глядачі цих міст від зустрічі з акторами театру, свідченням чого було спільне виконання Гімну України.

Слова подяки трупі висловив губернатор Луганської ОДА Геннадій Москаль з надією щодо подальшої співпраці між Луганською та Львівською областями.

Цією поїздкою театр ще раз засвідчив високу громадську і творчу позицію, вносячи свою частку в піднесення ідеї патріотизму та бойового духу бійців АТО.

Микола ГНАТЕНКО, директор театру

 

На сцені – «Лавина»

Творча група колективу Львівського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича, яку очолив головний режисер театру Олександр Король, працює над постановкою п’єси відомого драматурга з Туреччини Тунджера Джюдженоглу «Лавина».

Сценографія – Ярослава Даниліва, костюми – Юлії Гнатенко.

Органічно у дію вистави вписалися виконавці ролей: народні артисти України Алла Шкондіна, Олександр Морозов, заслужені артисти України Надія Цибульська, Галина Чеботарьова, Ірина Осламенко, Сергій Дудка, актори Іван Гарасимчук, Марія Свіжінська, Віра Хомин, Оксана Федчук та ін.

П’єса привернула увагу трупи сучасним звучанням: лавина – це не тільки природне явище. Можливо, ми просто вигадали цей страх. Проженіть його і радійте життю...

Глядачів чекає зустріч з автором Тунджером Джюдженоглу, перекладачем п’єси Олександром Кучмою, представниками посольства Туреччини.

Прем’єра вистави відбудеться 28 грудня о 17:00.

Олег ЗАГОРУЛЬКО, заступник директора театру

 

Виконком тривав один тайм…

Минулого тижня відбулося засідання виконавчого комітету Дрогобицької міської ради у порядку денному якого було 15 питань для розгляду.

Чи не вперше в обновленому складі зібралися всі члени виконавчого комітету. Поряд із секретарем Дрогобицької міської ради Тарасом Метиком, міським головою Стебника Василем Пецюхом за столом сиділи Ольга Токарєва, Ігор Шевчик, Олег Дацюк, Віктор Бульба, Андрій Білас, Ігор Сторонський, Іван Херович, Назар Івахів, Юрій Кушлик. Забігаючи вперед, скажу: симбіоз досвіду старших і свіжі раціональні думки молодших – виправдані. У залі панував обмін думок з тих чи інших проблемних запитань, приймалися продумані, виважені рішення. Тому виконком тривав один футбольний тайм. Практично всі питання порядку денного отримали схвалення, за винятком декількох. Зокрема, одне з них – про видачу ордерів на проживання у житлових приміщеннях гуртожитку на вулиці М.Грушевського,19.

У графі «приємних новин» відзначу відкриття на базі міської бібліотеки, що на вул. М.Грушевського, філії Дрогобицької дитячої художньої школи. За словами директора цього закладу Ігоря Шимка, ремонт здійснили власними силами при посильній допомозі батьків. Для багатьох дітей відпаде потреба їхати з одного кінця міста в інший.

Начальник управління праці та соціального захисту Іван Терлецький проінформував про надання грошових допомог на поховання у розмірі 1100 гривень.

У полі зору влади – питання, пов’язане із захистом прав дітей. Про це розповів начальник відділу служби у справах дітей Ігор Яким. За відсутністю директора департаменту міського господарства Івана Лепкого з роллю доповідача з комунальної проблематики успішно впоралася Наталія Глек. А ось головному архітектору Ігореві Петраничу і начальнику відділу економіки Романові Корпану цього дня помічники не були потрібні. Тому вони особисто доповідали про справи, які входять до кола їхніх обов’язків.

 

…а яким буде другий?

Понеділкова нарада у міській ратуші пройшла за звичним сценарієм, але у скороченому варіанті, позаяк і досі у секретаря ради в.о. міського голови Тараса Метика нема першого заступника, а з об’єктивних причин був відсутній міський голова Стебника Василь Пецюх.

Також основна «інформаційна скрипка» була в руках директора департаменту міського господарства Івана Лепкого. На ній він доступно подав всю інформацію, що мала місце впродовж цілого тижня. Дороги, кіоски, паливо, фінанси – не повний перелік іменників у стилістиці доповідача. Начальник відділу економіки міськради Роман Корпан розповів про підготовку концепції щодо розташування торговельних кіосків, а начальник фінвідділу Оксана Савран спокійно, впевнено і професійно окреслила реалії «бюджетного кодексу» на наступний рік. З бюджету розвитку зникає субвенція на дороги, вона не закладена передусім у бюджеті України. Сутужно буде деяким відділам, які отримали місцеве фінансове підпорядкування. Певні проблеми очікуватимуться в охороні здоров’я, освіті. Словом, прелюдія до реформ, яких вимагає Євросоюз, вдарить по певних застарілих радянських традиціях у багатьох галузях.

Заключний акорд був за Тарасом Метиком. Він застеріг аудиторію від змагань з перетягування канату. Треба об’єднати всім зусилля і професійний потенціал, щоб створити сприятливі передумови для переходу на нові стандарти у багатьох сферах.

З ким Тарасові Метику виходити у другому таймі на владне службове «поле» – невідомо, бо ще не укомплектована керівна структура ратуші. Меншість у депутатському корпусі хоче рекомендувати на посаду першого заступника міського голови «ударівця» Володимира Ямельницького, а юриста Михайла Яніва бачить у кріслі керуючого справами. Якщо за ці кандидатури не проголосують у найближчу п’ятницю, тоді слід обрати когось із працюючих держслужбовців, а там навіть є люди із вченими ступенями.

Володимир ТУРМИС

 

«Ой хто, хто Миколая любить»

19 грудня у Народному домі ім. І.Франка відбулося загальноміське Свято Миколая. У просторому фойє з гарно прикрашеною новорічною ялинкою зібралося чимало діточок та їхніх батьків.

Вони стали свідками театралізованого дійства з усіма традиційними персонажами: Ангелом, Чортиком Антипком і, звісно, Святим Миколаєм, найактивнішими учасниками дійства були, зрозуміло, діти. Свою майстерність численним глядачам продемонстрували учасники Зразкового ансамблю танцю «Верховинка» Народного дому ім.І.Франка, юні вокалісти.

Словом, свято вдалося – воно було весели і цікавим. І, звичайно, найбільше раділи його маленькі учасники, адже вони отримали дарунки від Святого Миколая.

Присутніх привітав секретар міськради Тарас Метик.

Усі, хто прийшов на свято, нагородили оплесками акторів театру Народного дому ім. І.Франка, котрі готували святкову програму «Ой хто, хто Миколая любить».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Миколай побував у ратуші

Традиційно, за сприянням міської влади, у ратуші відбуваються заходи до Дня Святого Миколая. І цього року пройшла низка заходів, на яких соціальним категоріям населення вручили подарунки від Святого Миколая.

Зокрема, 30 подарунків отримали сім’ї, які перебувають на обліку в управлінні праці та соцзахисту населення, 500 подарунків – діти, які на обліку у міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, 357 подарунків – багатодітні сім’ї, які перебувають на обліку у відділі сім’ї, молоді та туризму. Також за сприяння відділу освіти подарунки отримали учні із соціальних категорій сімей.

Завдяки зусиллям відділу сім’ї, молоді та туризму, група дітей побувала на святі Миколая у Львові. Активісти Школи лідера при міській раді, привітали дітей, які у Свято Миколая перебували у міській дитячій лікарні.

У заході, який організовували працівники Дрогобицького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, взяли участь неповнолітні засуджені, які перебувають на обліку у міжрайонному відділі пришкільної виконавчої інспекції.

 

Вітали правоохоронців

19 грудня, з нагоди Дня працівника міліції, у Дрогобицькому міськвідділі відбулася зустріч з особовим складом.

Привітати працівників органів внутрішніх справ з нагоди їхнього професійного свята завітали секретар міської ради Тарас Метик, перший заступник голови РДА Степан Рудницький, Дрогобицький міжрайонний прокурор Володимир Павич, начальник Дрогобицького відділу СБУ Борис Пантюхов та інші.

Для працівників міліції також зачитали звернення-привітання від начальника ГУМВСУ у Львівській області Дмитра Загарії. Привітав своїх підлеглих начальник міського відділу міліції Андрій Білас.

Тарас Метик наголосив, що нині на міліцію покладають багато сподівань, адже чимало викликів диктує сьогодення і саме від них залежить дотримання правопорядку, безпека міста та громади. 

 

Святкова ялинка як тест на європейськість

До Дня Святого Миколая на площі Ринок встановили святкову ялинку.

Нині кожен свідомий громадянин визначився з вибором майбутнього – євроінтеграцією України. Однак складається враження, що окремі особи не усвідомлюють, що бути європейцем – це насамперед дотримуватися законів, правил поведінки та норм етикету. Вже після першого дня, як змонтували і прикрасили ялинку, з неї почали зникати декорації. Приголомшує випадок, коли працівникам ратуші довелося звертати увагу батьків на те, що їхні діти-підлітки знімають святкові банти з новорічного дерева.

Постає питання: «Як скоро ми станемо європейцями?». Відповідь однозначна: «Тоді, коли громада очиститься від «несвідомості», «аморальності», «природного інстинкту» і, як би це прикро не звучало, «банальної тупості»».

Як довго триватиме безглуздя, через яке новорічну ялинку треба огороджувати турнікетами, виставляти біля неї міліцейський патруль? Відповідь повинен дати кожен.

Шановні дрогобичани! Будьте свідомими, не потурайте злу, при діях, які спричиняють шкоду майну міста, реагуйте миттєво. Тільки спільно ми зможемо побороти зло, яке сіється у нашому місті.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

В Унятичах освятили школу

19 грудня відбулось урочисте відкриття добудови школи у селі Унятичі. У святі взяли участь представники районної влади, гості з Дрогобича, голова комітету міст побратимів Дрогобицького району, Дрогобича і міста Мускатин (США) Рома Шиміна, журналісти, педагоги школи, батьки, учні.

Перший заступник голови РДА Степан Рудницький спільно із заступником голови райради Романом Урбаном, керівником відділу освіти Іваном Стецком та директором школи Степаном Макаром перерізали символічну стрічку та відкрили добудоване приміщення школи, яка в майбутньому стане навчально-виховним комплексом. Освятив новобудову отець Мирослав.

Директор школи Степан Макар провів для гостей екскурсію у новоствореному шкільному музеї. Він також подякував усім причетним до добудови школи.

Вл.інф.

 

Миколай завітав до КМГ

Останнім часом проведення культмасових заходів на підприємствах з нагоди різноманітних свят стало доволі рідкісним. Цю добру традицію вирішив відновити директор КП «Комбінат міського господарства» Андрій Янів. Тож 19 грудня в актовій залі підприємства відбулося Свято Миколая для дітей та онуків працівників.

Цікаво, що на ролі головних персонажів дійства відібрали членів колективу чи їхніх дітей. Декілька днів репетицій, робота над костюмами – і на суд численних маленьких і великих глядачів винесли святкове театралізоване дійство.

Отож, до працівників КМГ, їхніх діточок та онуків спершу завітали чортик Антипко та Жид, котрі агітували присутніх палити цигарки, пити горілку, бити вікна з рогатки, закликали бути нечемними. Та діти їх не хотіли слухати. А коли до зали завітали Святий Миколай з Ангелом, обом хуліганам довелося просити пробачення за погані вчинки.

Відтак діточки розповідали Святому віршики, співали пісні, виконували різні фізичні вправи, за що отримали призи із велетенського мішка. А після спільного виконання пісні «Ой, хто, хто, Миколая любить» подаруночки дісталися усім малюкам. А ще найулюбленіший персонаж усіх дітлахів зачитав підготовлені ними листівочки до воїнів АТО, пообіцявши обов’язково доправити їх до адресатів.

Завершилося святкове дійство спільною колядою та виконанням Гімну України.

У коментарі журналісту «ГЗ» директор «Комбінату міського господарства», депутат міської ради Андрій Янів зауважив: «Професії двірника, водія сміттєвоза тощо у нашому суспільстві не вважаються престижними, але є дуже потрібними. До того ж, двірникам часто затримують виплату і так невеликої заробітної плати. Тож, організовуючи урочистості до Дня комунальника, екскурсії до інших міст, сьогоднішнє Свято Миколая, ми прагнемо пошанувати людей за їхню нелегку працю, зробити щось приємне працівникам, їхнім діточкам та онукам. Адже саме такі приємні моменти життя запам’ятовуються надовго. Свого часу я пропонував запровадити у Дрогобичі відзначення Дня двірника. Тоді ця ідея не знайшла підтримки у керівництва міста. Та я про неї не забув і ще маю намір втілити цей проект у життя».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Турботи забагато не буває

Ось і настав цей довгоочікуваний час, коли Святий Миколай завітав до наших діток у центр «Сонечко».

Упродовж року діточки чекали на це величне свято. Хоч наші діти особливі, упродовж місяця вони власноруч виготовляли прикраси на красуню-ялинку та оформляли навчально-розвивальну кімнату.

І ось настала ця казково-загадкова мить 19 грудня, коли сам Святий Миколай спустився з небес, аби стати довгоочікуваним гостем свята. Разом усі ми мали можливість промандрувати життєвим шляхом Святого Миколая – від маленького до сьогодення, завдяки спонсорській допомозі колег із Бельгії, які подарували нашому Центру обладнання для перегляду навчально-розвивального матеріалу. Після перегляду фільму про життя Святого Миколая на святі звучали колядки, дітки розгадували загадки, розповідали віршики, за що кожну дитину Св.Миколай обдарував солодкими подарунками.

Свято так би не вдалося, якби не чуйні, небайдужі, добрі і щирі люди, які допомагають нашій малечі повірити в чудеса, казку перетворити на дійсність. А це, зокрема, секретар Дрогобицької міської ради, в.о. міського голови Тарас Метик, очільниця відділу сім’ї та молоді Олександра Пашко, директор магазину «Сяйво» з Дрогобича Руслан Стасінчук, підприємці-меценати, депутати місцевих рад Віктор Тюска, Юрій Середницький, Олександр Бодячевський зі Стебника.

Їхня турбота про дітей Центру, його майбутнє не є разовою, а постійною, цілеспрямованою. За це їм велика вдячність.

Від щирого серця вітаємо з прийдешнім Новим 2015 роком та Різдвом Христовим усіх наших вихованців, їхніх батьків і опікунів, гостей, спонсорів. Нехай у Новому році збудуться усі Ваші найзаповітніші мрії, хай ніколи не полишають надія і віра в те, що життєві труднощі є тимчасовими, і ми їх разом обов’язково подолаємо. Мирного неба, віри в себе, злагоди, добра і достатку!

Г.ЛЬОРЕТ, учитель-реабілітолог

 

До підопічних терцентру приходив Святий Миколай

Багато років поспіль до Дня Святого Миколая працівники Дрогобицького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (керівник Марія Лютик) для своїх підопічних організовують святкові заходи.

Не оминув Святий Миколай і цього року затишну світлицю Дрогобицького міського терцентру. 19 грудня на святкову програму зібралося приблизно 30 літніх людей, що стоять на обліку в терцентрі.

Усіх присутніх привітала директор терцентру Марія Лютик.

У програмі заходу прозвучали пісні та вірші про Святого Миколая, колядки, новорічні вітання.

Окрім того, учасники заходу отримали подарунки від Святого Миколая. Гості дякували працівникам центру за чуйність, людяність та турботу про літніх людей.

***

За підтримки міської влади та з допомогою спонсорів 330 одиноких мешканців нашого міста, які перебувають на обліку у Дрогобицькому міському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг), до Дня Святого Миколая отримали продуктові набори.

До складу наборів увійшли: борошно, вівсяні пластівці, макарони та ячмінна крупа. Соціальні працівники терцентру сформували продуктові набори та рознесли їх по домівках самотніх дрогобичан.

Як зазначила директор терцентру Марія Лютик, такі акції проводяться щорічно і є свідченням того, що ми не забуваємо про одиноких та малозабезпечених громадян нашого міста, завжди готові надати їм не лише моральну підтримку, а й у такий скрутний час допомогти матеріально.

Кор. «ГЗ»

 

Святий Миколай не оминув і самотніх селян

Серце Святого Миколая завжди відкрите для всіх, хто з вірою просить допомогти, а він ніколи нікому не відмовляє в настанові і пораді.

У Дрогобицькому районному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) стало доброю традицією організовувати свято Миколая для своїх підопічних. Театралізовані дійства пройшли у таких селах: Вороблевичі, Дережичі, Опака, Старий Кропивник, Унятичі. Святий Миколай з діточками в костюмах спільно із соціальними робітниками і представниками органів місцевого самоврядування та волонтерами, колядуючи: «Ой хто, хто Миколая любить…», відвідали усі домівки одиноких. Сльози радості виступали у кожного, хто отримував у цей день подарунок.

Директор терцентру О.Тринчук та очолюваний нею колектив щиро дякують усім, хто долучився до цього святкування. Крім продуктових наборів, які були придбані за бюджетні кошти, одинокі отримали солодощі від доброчинців, які, незважаючи на такий нелегкий час для нашої держави, все таки викроїли кошти для самотніх.

Теплі слова вдячності хочеться сказати депутатові Дрогобицької районної ради Іванові Мізернику, який вболіває за своїх односельчан і завжди старається їм зробити приємні несподіванки, заохочує місцевих підприємців до благодійності. Велика подяка також сільському голові с.Дережичі М.Селянику, керівникам ТзОВ «Агро» та ТзОВ «Геліос», родині Дулібяників зі Старого Кропивника, керівнику відпочинкового комплексу с.Опака та всім-всім, хто долучився до святкування. Хай працьовитість наших благодійників та душевне тепло і надалі служать людям, а свято нехай надасть усвідомлення своєї причетності до великої та дуже важливої справи – меценатства. Бажаємо Вам щастя і радості, віри і благополуччя!

Нехай Боже благословення буде запорукою миру на нашій землі, духовного відродження держави, здійснення сподівань! Бо, як сказав Апостол Павло у своєму посланні: «Хто сіє скупо, той скупо і пожне, а хто сіє щедро, той щедро і пожне. Кожен приділяй з ласки серця, не з гіркотою і не з примусом, бо хто дає доброзичливо, того любить Бог!»

Наталя ДЕМ’ЯНОВСЬКА

 

Як молодь вечорниці гуляла і вареники куштувала

У грудневу ніч, яку народ охрестив андріївською, українська молодь вже з давніх-давен влаштовує різні забави. Під час народних гулянь хлопці займаються улюбленою справою – збитками, а дівчата продовжують вічний пошук свого омріяного принца.

Тож увечері, 12 грудня, у Дрогобичі в Народному домі місцеві пластуни подарували усім бажаючим можливість зануритися у світ народних гулянь. І розпочалися Андріївські вечорниці під звук народної пісні, і поринули у казку-феєрію діти та дорослі.

Пластунські вечорниці – це не просто забава у народному стилі, а й урок пунктуальності для спізнюхів, яких організатори провчили невеличким штрафними санкціями при вході. Тому спізнюватися було не тільки не красиво, а й на декілька гривень дорожче, ніж приходити вчасно. Але навіть переплатити за білет не соромно, адже більша частина виручки з продажу поповнила фонд подарунків Святого Миколая учасникам АТО.

Гуляння розпочалося зі знайомства з українськими традиціями, бо дорога в майбутнє закрита для тих, хто не знає минулого. Після недовготривалого перегляду слайдів, гостей розділили на два табори: хлопців та дівчат. Перші понеслися освоювати силові народні ігри, а другі – десь у тихому закапелку розпочали пошуки свого судженого у ворожінні.

«Мабуть, наші предки були надзвичайно дужими, якщо брали участь у таких забавах», - сказав один із учасників гри «У восьминога».

Парубки захопилися традиційними іграми так, що лише смачні слова «Кому вареників?» змогли їх зупинити. До святкового столу долучилися і дівчата, бо чарівна народна страва з картоплі має магічну силу, яка здатна зупинити будь-яку ворожку. Після недовгої, але такої веселої трапези, забави продовжилися.

Згодом на свято завітали пан Коцюбинський разом з паном Калатинським. Ці два поважні вуйки намовили хлопців калиту кусати, як велить традиція вечорниць. Тож кожен охочий міг помірятися силою з п.Калатинським та протистояти борошну, що сипалося з його булави.

Звісно ж, цього вечора не обійшлося без українських танців, майстер-клас яких провела Марта Гретченко.

Цей вечір був наповнений позитивом та радістю, оскільки груднева ніч сформулювала своєрідне вікно в часі, що з’єднало минуле з сьогоденням і дало змогу зачерпнути дідівської сили, яку так старанно оберігають наші українські традиції.

Іларіон ПАНЬКІВ

 

Про якість та безпеку будматеріалів і конструкцій

Закон України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» та Закон України «Про підтвердження відповідності» мінімізує втручання держави у підприємницьку діяльність, пов’язану з виробництвом продукції та її обігом на ринку. Держава залишає за собою право регулювати такі сфери, як захист життя, здоров’я громадян, майна фізичних і юридичних осіб, а також навколишнього середовища. Основним інструментом вирішення цих питань є технічний регламент.

При гармонізації українського законодавства з міжнародним прийнятною є європейська модель на основі директив Нового та Глобального підходів і національних стандартів, гармонізованих з європейськими нормами (Європейського комітету з стандартизації – CEN).

Істотну роль у технічному регулюванні покликані зіграти національні стандарти. ЗУ «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» установив можливість їх застосування на добровільній основі для дотримання обов’язкових вимог технічних регламентів. Національні стандарти дозволять конкретизувати вимоги технічних регламентів.

В Україні проводиться регулювання системи національних нормативних документів із будівництва. Розроблено понад 50 проектів регламентних технічних умов і будівельних норм щодо залізобетонних та металоконструкцій, цегли, каменів (керамічних, силікатних, безцементних), виробів із ніздрюватих бетонів, плит пінополістирольних, вікон і балконних дверей (полівінілхлоридних, алюмінієвих, дерев’яних, металевих), склопакетів, труб із полівінілхлориду, поліетилену, поліпропілену та ін. У всіх розроблених регламентних технічних умовах є розділ «Оцінка відповідності».

Приклад гармонізованих державних стандартів з європейськими стандартами: на заміну ДСТУ Б В.2.7-8-94 прийнятий з наданням чинності з 01.04.2013р. ДСТУ Б EN 13163:2012(EN 13163:2008.IDT) «Плити пінополі-стирольні. Технічні умови», на заміну ДСТУ Б В.2.7-107:2008  «Склопакети клеєні будівельного призначення. Технічні умови» прийнятий з наданням чинності 01.04.2014р  на ДСТУ EN 1279-1:2013(EN1279-1:2004/AC:2006.IDT) «Скло для будівництва. Склопакети».

Додаткову інформацію можна знайти на сайті Мінрегіонбуду (www.minregionbud.gov.ua).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006р. №1764 затверджений Технічний регламент будівельних виробів, будівель і споруд. Він розроблений на основі вимог Директиви Євросоюзу 89/106/ЄЕС від 21 грудня 1988р. про наближення законів, підзаконних актів і адмінположень країн-членів щодо будівельних виробів. Цей регламент визначає основні вимоги до будівельних виробів, будівель і споруд із забезпечення безпеки життя та здоров’я громадян, безпеки експлуатації, механічного опору та стійкості, пожежної безпеки, економії енергії, захисту навколишнього природного середовища, а також містить процедури оцінки відповідності виробів установленим вимогам і порядок їх застосування.

Основні вимоги до споруд визначаються з урахуванням технічних традицій, кліматичних та інших умов, які передбачаються регламентними технічними умовами й будівельними нормами.

Оцінка відповідності вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд здійснюється шляхом сертифікації призначеним у встановленому порядку органом оцінки відповідності за показниками стандарту на конкретну продукцію.

Для випробувань однорідної продукції, яка виготовляється за однією техдокументацією в однакових технологічних умовах, при достатньому обґрунтуванні можливий відбір зразків – марок-типопредставників. Такий підхід використовується, якщо марка-типопредставник охоплює кілька марок продукції за умови, що різниця між ними не впливає на рівень безпеки та інші вимоги щодо використання продукції. Роботи з визначення зразків-типопредставників здійснюються органом оцінки відповідності. Матеріали з обґрунтуванням використання марок-типопредставників зберігаються 10 років після закінчення робіт із сертифікації продукції.

Фірми, що мають ліцензії на право установлення та монтажу будівельних конструкцій, можуть сертифікувати ці послуги.

Фахівці органу із сертифікації (оцінки відповідності) Дрогобицької філії ДП «Львівстандартметрологія» готові надати кваліфіковану консультативно-методичну допомогу, поінформувати про нові вимоги, установлені українським законодавством (з урахуванням усіх змін і нововведень) щодо будівельної продукції, що виробляється й імпортується, у тому числі щодо організації контролю виробництва продукції та підтвердження її відповідності, маркування продукції, реалізації на ринку тощо.

С.ГРИВНЯК, провідний інженер Дрогобицької філії ДП «Львівстандартметрологія»

 Создан 26 дек 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником