ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Що варто знати про біометричний паспорт
У січні 2015 року в Україні впроваджуються паспорти громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Про те, що зміниться із впровадженням нового виду документів, ми говоримо з Лідією Котеляк, т.в.о. начальника Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області.

- Лідіє Леонідівно, для чого у непростий для України час потрібно впроваджувати такі документи? Це ж доволі вартісний проект.

- Паспорт із біометричними даними є однією з важливих вимог підписання безвізового режиму з ЄС. Прагнення європейських стандартів життя, відкритість до цивілізованого світу – це те, з чого почався Майдан. І не варто нехтувати цими прагненнями. Занадто дорого Україні довелося за це заплатити.

- Чи дозволить цей паспорт вільно, без віз, пересуватися країнами Європи?

- Згодом – так. Поки що і у нього буде потрібно проставляти візу. Як у звичайний паспорт, що виготовляється останніми роками. Безвізовий режим з країнами Євросоюзу обіцяють підписати уже 2015 року. Тоді, цей паспорт матиме переваги.

- Як виглядатиме новий закордонний паспорт? Це буде пластикова картка?

- Ні. Чомусь склалася така ілюзія. Паспорти для виїзду за кордон у країнах світу мають вигляд книжечки. У них проставляють відмітки про перетин кордону, візи у ті країни, з якими немає безвізового режиму.

Український закордонний паспорт зовні майже не вирізнятиметься від того, що є зараз. Лише на обкладинці буде новий елемент – міжнародна позначка наявності біометрії. Він матиме 32 сторінки для внесення даних. На форзаці – електронну стрічку, що буде містити інформацію про власника документа. Дійсний буде 10 років.

- Чи усім, хто подорожує за кордон, слід обов’язково змінити паспорт на новий?

- У жодному разі. Це право, а не обов’язок. Паспорти, того зразка, що виготовляються зараз, є і будуть чинними до закінчення терміну їх дії. Це 10 років. Тож можна вільно користуватися тими паспортами, що є.

- Тоді навіщо виготовляти паспорти з біометричними даними?

- Вони й зараз, без запровадження безвізового режиму мають свої переваги. Перш за все, це нівелювання суб’єктивного фактора при проходженні паспортного контролю на кордоні. З електронного носія за лічені хвилини зчитується інформація спеціальними приладами. Прикордонник уже не буде довго і пильно приглядатися, чи схожі ви на власне фото у паспорті. Та, й сам процес проходження контролю значно скоротиться в часі.

Ці паспорти мають і набагато вищий ступінь захисту, що важливо з міркувань безпеки. Перевагою є й те, що при втраті такого паспорта, значно швидше відновлюється інформація, що в ньому містилася.

- А яка саме інформація буде занесена на електронний носій?

- Усе, що вдруковано на першій сторінці та біометричні дані.

- Які саме біометричні дані?

- Відбиток зображення (фото), електронний підпис та відбитки вказівних пальців.

- А якщо особа з тих чи інших міркувань не хоче залишати відбитки пальців?

- Законодавець лояльно поставився до таких категорій людей. Це важливо, адже декому це забороняє віра. Тому буде три різновиди паспортів. Перший – з електронним носієм і занесеними даними. Другий – з електронним носієм, але без біометричних даних. І третій взагалі не міститиме електронного носія. Він, до слова, і коштувати буде менше.

- А паспорти, що виготовляли дотепер, теж можна буде отримати?

- Ні. З першого січня 2015 року виготовляють лише паспорти нового зразка.

- Які документи потрібні, щоб виготовити новий закордонний біометричний паспорт?

- Ті самі, що й зараз. Український паспорт та ідентифікаційний код. Додаткових вимог немає. Зміниться лише процедура відбору інформації. Але це зміни, що торкнуться винятково роботи фахівців міграційної служби.

- Чи готова міграційна служба Львівщини до впровадження таких паспортів?

- Щоденно йде активна підготовка. Проводиться консультування персоналу, монтується обладнання. Нещодавно пройшли тестові випробування у центральному офісі служби, у Львові, на вул.Руданського,3. Повністю змонтоване обладнання у підрозділі на вул.Залізничній,16. Провадяться роботи з монтажу у всіх районних відділах Львова. Далі буде встановлюватись обладнання у тих підрозділах Львівської області, де сьогодні виготовляють закордонні паспорти. Погоджуються з керівництвом у Києві міграційні служби, де сьогодні таких послуг не надавали, але є потреба і можливість встановити обладнання для прийому документів для виготовлення закордонних паспортів.

- Ви очікуєте підвищеного попиту на виготовлення біометричних паспортів?

- Аналіз поточної ситуації підтверджує, що такий попит буде. Користуючись можливістю, хочу попросити мешканців Львівщини не поспішати. Місць, де можна буде виготовити закордонний паспорт із безконтактним електронним носієм буде значно більше, аніж є тепер для виготовлення звичайних паспортів. Поспішати не варто.

Окрім того, законодавством передбачена можливість мати два закордонні паспорти. Тож, якщо немає гострої потреби, не поспішайте. Не створюйте непотрібного ажіотажу. Паспорт можна буде виготовити без черг і проблем, якщо населення саме їх не створить.

Кор. «ГЗ»Создан 14 янв 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником