ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


І знову хмари над «Верховиною»
Під час затвердження бюджету Львівської області приміщення облради пікетували майже 50 виконавців Заслуженого державного прикарпатського ансамблю пісні і танці «Верховина» з Дрогобича. Річ у тім, що колектив планували передати на утримання з обласного на місцевий бюджет Дрогобича, у якому і так бракує коштів. Це поставило під загрозу існування самобутнього ансамблю, який у наступному році відзначатиме 70-ліття. Про розвиток ситуації 23 січня під час прес-конференції розповів директор ансамблю «Верховина» Зорян АЦЕДОНСЬКИЙ.

- Обласна влада хоче передати ансамбль «Верховина» на баланс місцевого бюджету Дрогобича. Свого часу кілька років колектив вже фінансувався з міського бюджету Дрогобича, однак тоді були дуже серйозні проблеми з фінансуванням, на тривалий час затримували виплату зарплати. І сьогодні у місті немає коштів на утримання нашого мистецького колективу із майже 90 осіб, - зазначив директор. - Адже лише на заробітну плату потрібно майже три мільйони гривень на рік. А додайте витрати на пошиття, оновлення костюмів. Кошти на пальне й енергоносії намагаємося заробити концертною діяльністю, надходженнями від оренди частини приміщення, але ця сума не перевищує 280 тис. грн. у рік.

Дивно, що із 28-ми колективів обласні чиновники обрали саме «Верховину», коли, мотивуючи децентралізацією, вирішили передати якийсь заклад культури з обласного бюджету на місцевий. На мою думку, тут має місце упереджене ставлення до ансамблю з боку керівництва департаменту з питань культури облдержадміністрації. Ці напружені стосунки, дорікання і перевірки тривають вже кілька років через принципову позицію колективу «Верховини», у тому числі і через політичні моменти. І ось зараз заручником цих незрозумілих амбіцій може стати чисельний колектив, який пропагує українську культуру.

Серед мотивації переведення нас на місцевий бюджет – те, що колектив не зі Львова. Але ж ансамбль регулярно виступає у всіх містах і районах області, доносимо українське мистецтво до мешканців інших областей, гастролюємо за кордоном. «Верховина» – це своєрідний пересувний музей, осередок фольклору, традицій, культури нашого краю.

Не стоїмо осторонь сучасних подій – виступали на Майдані у Києві під час Революції Гідності, взяли участь у 12-ти благодійних акціях на підтримку армії. Мали вирушити з концертами у зону проведення АТО, але через загострення ситуації на Сході гастролі тимчасово скасували, - додав Зорян Ацедонський.

- Як вдалося розв’язати проблему з фінансуванням колективу?

- Я звертався до багатьох депутатів, брав участь у засіданнях комісій облради, сесії, колектив стояв з плакатами під стінами обласного парламенту. На щастя, нашу позицію підтримали фракції ВО «Свобода», НРУ, Партії промисловців і підприємців. Особливо активно інтереси колективу відстоював депутат від Дрогобиччини Михайло Задорожний, за що ми йому щиро вдячні. Також долею «Верховини» перейнялися депутати Тарас Курчик, голова облради Петро Колодій та багато інших народних обранців. Дякуємо усім за підтримку!

У підсумку обласна рада внесла зміни до проекту бюджету Львівщини на 2015 рік. Відповідно до них, облрада фінансуватиме «Верховину» до врегулювання питання переведення на фінансування з міського бюджету Дрогобича. Це не зовсім те, чого ми прагнули. Але, сподіваємося, принаймні цього року колектив фінансуватимуть із обласного бюджету. Хоч деякі обласні чиновники у кулуарах обіцяли «дотиснути» міську владу Дрогобича, щоб вона взяла нас на фінансування. Як буде далі – покаже час, - зазначив Зорян Ацедонський.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

ДОВІДКА «ГЗ»

Заслужений державний прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» створений у 1946 р. Колектив налічує майже 90 працівників художньо-артистичного та обслуговуючого персоналу. Упродовж 69 років діяльності шляхи концертних виступів ансамблю пролягли через республіки колишнього СРСР, країни Європи, Азії, Африканського континенту. І сьогодні, в умовах непростої економічної ситуації, колектив продовжує концертну діяльність, пропагуючи на рідних теренах і за кордоном українське хорове, музичне та хореографічне мистецтво.

Ансамбль бере активну участь у різноманітних фестивалях і конкурсах, зокрема, «Галицькі перехрестя», «Європейські Дні добросусідства» (Україна), «Калина» (Сербія), «Битівська ватра», «Лемківська ватра», «Міжнародні концерти церковної музики» (Польща), «Фестиваль мистецтв» (Хорватія), «Дні української культури» (Латвія), у мистецькому проекті Львівської обласної ради щодо популяризації українського національного мистецтва серед жителів сільської місцевості Львівської області (безкоштовні концерти).

 

КОМЕНТАРІ ДО ТЕМИ

Депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань промисловості, транспорту та зв’язку Михайло ЗАДОРОЖНИЙ:

- Справді, в умовах бюджетного дефіциту та процесу децентралізації обласна влада зробила спробу передати з обласного на місцевий бюджет Дрогобича утримання Заслуженого державного прикарпатського ансамблю пісні та танцю «Верховина». Головна мотивація – що, згідно зі Статутом ансамблю, його засновником є Дрогобицька міська рада. Ось, мовляв, нехай і утримує колектив. Добре, що цього разу мені за підтримки колег вдалося відстояти долю колективу. Зробити це було дуже непросто.

Рішення, прийняте сесією облради, є компромісним варіантом лише на 2015 рік. Тому, щоби зняти усі суперечності, слід якнайшвидше перереєструвати колектив як обласний. Наскільки мені відомо, міська влада не заперечує проти цього.

А ще ансамблю не варто розраховувати лише на бюджетне фінансування, треба намагатися більше заробляти. Розумію, що мистецький колектив такого плану не може бути самоокупним. Та зараз такий час, що мусимо рахувати кожну копійку. Бюджет надає інструмент для заробляння коштів. Образно кажучи, зголоднілому дають не рибу, а вудочку, з допомогою якої цю рибу можна ловити.

 

Секретар Дрогобицької міської ради, в.о. міського голови Тарас МЕТИК:

- Однозначно, міський бюджет Дрогобича не зможе профінансувати Заслужений державний прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина». Адже майже 3 млн грн., які зараз виділяє колективу обласний бюджет, – у нинішній ситуації для Дрогобича це дуже великі кошти.

Я вважаю, що ситуацію з ансамблем необхідно перевести у правове поле. Якщо ансамбль фінансує Львівська обласна рада, вона й має бути його засновником. Тому необхідно внести відповідні зміни до Статуту, щоб врегулювати проблему згідно із законодавством. Водночас Дрогобицька міська рада не збирається відмовлятися від нашого уславленого колективу і, звісно, всіляко допомагатиме.Создан 28 янв 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником