ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


ВОДИ ПОДАВАТИМУТЬ МЕНШЕ. Дрогобицькі споживачі стають заручниками боргів «Тускавецького водоканалу»
У п’ятницю, 30 січня, у світлиці ратуші відбулася прес-конференція начальника КП «Дрогобичводоканал», депутата міської ради Романа ШАГАЛИ. Керівник підприємства зібрав журналістів, щоб донести до споживачів послуг водоканалу невтішну інформацію. Річ у тім, що водоканал вимушений перейти на режим економного споживання електроенергії, що спричинить певні незручності для частини споживачів.

Спершу Роман Миколайович нагадав, що КП «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради цілодобово надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для мешканців міст Дрогобич, Трускавець, Стебник, Борислав та тринадцяти сіл Дрогобицького і Стрийського районів, тобто є водоканалом регіонального значення. Підприємство – ліцензіат Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ліцензія СГ №500083 від 05.10.2012р.). Попередня комісія НКРРКП 30 травня 2014р. прийняла Постанову №634 про встановлення «єдиних» тарифів на послуги КП «Дрогобичводоканал», які вступили у дію з 1 липня минулого року.

Згідно з цим документом, зросли тарифи на водопостачання і водовідведення й для ТзОВ «Трускавецький водоканал», оскільки його прирівняли до всіх інших споживачів. Відповідно, у Трускавці також мали би підвищити тарифи. Але цього не зробили, побоюючись негативної реакції населення через значне подорожчання послуг («Трускавецький водоканал» закладає у тариф ще й власні витрати). Це підприємство не є ліцензіатом НКРЕКП, тому тарифи на його послуги встановлює місцевий орган самоврядування. Підвищення тарифів – непопулярний крок, тож на нього у міської влади Трускавця, очевидно, не вистачає політичної волі. Натомість керівництво ТзОВ «Трускавецький водоканал», замість платити за отримані послуги за новими тарифами, встановленими НКРРКП, вирішило оскаржити їх у Львівському окружному адміністративному суді як нібито незаконні.

Розгляд справи триває дотепер. А тим часом, за словами Романа Шагали, «Трускавецький водоканал» уже 12 місяців не виконує умов договору про надання послуг і продовжує сплачувати за старими тарифами, до того ж не завжди вчасно. У результаті таких протиправних дій станом на 26 січня 2015р. утворилася заборгованість у розмірі 8,1 млн грн. Адже у 2014 році трускавецьке підприємство, що споживає 52% від загального обсягу послуг, які надає «Дрогобичводоканал», здійснило оплату за отримані послуги лише у розмірі 69%.

Як наслідок, КП «Дрогобичводоканал» станом на 1 січня 2015р. заборгувало за спожиту електроенергію постачальнику – ПАТ «Львівобленерго» – 1 млн 013 тис грн. Водоканалу щомісяця погрожують відімкненням об’єктів від енергопостачання. Зокрема, у жовтні 2014 року окремі з них (насосні станції третього підйому, адміністративний корпус) залишалися без електропостачання упродовж 7 діб.

Роман Шагала додав, що КП «Дрогобичводоканал» бере участь у проекті «Розвиток міської інфраструктури», що фінансується коштами позики, наданої Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку для енергозберігаючих заходів. На водоканал покладені обов’язки сплати відсотків та інших зобов’язань, пов’язаних із запозиченням коштів. Так, станом на 15 жовтня 2014р. «Дрогобичводоканал» мав сплатити 3,9 млн грн. Для часткового погашення субкредиту перед Міністерством фінансів, Дрогобицька міська рада надала підприємству позику, заборгованість за якою зараз становить 1,7 млн грн. Окрім того, для зменшення боргових зобов’язань перед ПАТ «Львівобленерго» підприємство взяло банківський кредит у розмірі 1,6 млн грн.

Тарифи, чинні від 1 липня 2014р., розраховані так, аби не допустити утворення заборгованості, яка, проте, загалом уже досягла 8,2 млн грн. Значною мірою через те, що «Трускавецький водоканал» не виконує умов договору, спричиняючи ріст заборгованості. Тому, в інтересах держави, Дрогобицька міжрайонна прокуратура у грудні 2014 року скерувала до Господарського суду Львівської області позов про стягнення заборгованості з ТзОВ «Тускавецький водоканал». Однак суд призупинив розгляд до вирішення іншої справи – за позовом «Трускавецького водоканалу» щодо скасування Постанови держаного регулятора – НКРЕКП – про підвищення тарифів з 1 липня 2014р. Але і ця справа не розглядається у зв’язку з процедурою ліквідації Нацкомісії і створенням нового державного органу.

Роман Шагала наголосив, що оскарження в судових інстанціях чинної Постанови НКРЕКП не звільняє «Трускавецький водоканал» від виконання умов договору. А ліквідація попередньої Нацкомісії може тривати місяці, а то й роки. Таким чином, довготривалі судові розгляди можуть призвести до вкрай негативних наслідків – аж до банкрутства одного з двох підприємств.

- Чи може КП «Дрогобичводоканал» припинити надання послуг «Трускавецькому водоканалу» через невиконання умов договору? – запитали журналісти. Роман Миколайович пояснив:

- На жаль, у нашого підприємства нема змоги ефективно та дієво впливати на виконання договірних зобов’язань абонентом, оскільки, згідно з рішенням Вищого господарського суду України (справа №914/1123/13), цей споживач визнаний виконавцем послуг у м.Трускавець, отже, припинення чи обмеження йому водопостачання є протизаконним.

Натомість енергетики мають повне право відключати нам електропостачання через наявну заборгованість…

- Яких кроків Ви вживали для розв’язання проблеми?

- Ведемо постійне листування з керівництвом Трускавецької міської ради та ТзОВ «Трускавецький водоканал». Днями разом із секретарем Дрогобицької міськради Тарасом Метиком ми зустрічалися з головою Львівської облдержадміністрації Олегом Синюткою. Попросили його звернутися до центральних органів влади для пришвидшення процедури ліквідації Національної комісії з регулювання ринку комунальних послуг, що дозволило б суду визнати суму заборгованості, а надалі вчиняти відповідні дії щодо боржника.

Також просили вплинути на виконавчі органи Трускавецької міської ради з приводу прийняття відповідних управлінських рішень, якими можна було б урегулювати питання заборгованості. А ще було б дуже добре, аби ЛОДА вступила в процес розгляду справи у Львівському апеляційному господарському суді, довівши позицію облдержадміністрації щодо можливих негативних наслідків для регіону у випадку невжиття вчасних заходів примусового характеру до боржника для виконання ним договірних зобов’язань.

- Якого розвитку подій слід очікувати найближчим часом?

- Для недопущення зростання заборгованості перед ПАТ «Львівобленерго», починаючи з 2 лютого ц.р., «Дрогобичводоканал» змушений перейти на режим економного споживання електроенергії. Будуть відключені 50% насосів на свердловинах водозабору «Гірне», лише один насос замість трьох працюватиме на насосній станції другого підйому, відімкнемо струм і на декількох насосних станціях третього підйому по Дрогобичу. Як наслідок, постачання води зменшиться на 30-40%.

На жаль, це спричинить певні незручності для наших споживачів. У час найбільшого розбору води виникнуть проблеми з водопостачанням 7-9 поверхів житлових будинків, а також споруд, розташованих на підйомах. Погіршиться якість водопостачання і в Трускавці.

Шановні краяни! Повірте, це – вимушений крок. Сподіваємося, що він буде тимчасовим. Обіцяю, що колектив нашого підприємства зробить усе, аби люди відчули якнайменше незручностей. Також прошу усіх наших споживачів вчасно розраховуватися за отримані послуги водопостачання і водовідведення. Наша вода – у наших руках! – закликав начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 Создан 03 фев 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником